Evdeki mobilyaları mutlaka sabitleyin!

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları bebeklik çağlarından, gençlik yıllarına kadar hep koruruz, gözetiriz. Özellikle çocukluk çağlarına erişip, yürüme, kendi kendine oyun oynama, tırmanma gibi beceriler elde ettiklerinde, biraz da çevresinde olup bitenlere karşı merakları, ev içinde istenmeyen kazaların yaşanmasına neden olabiliyor. Büyüme aşamasında en fazla zaman geçirdikleri evlerimizdeki mobilyalar da bu kazalara sebep olan nedenlerin başlarında geliyor. 

Zaman zaman ülkemizde ve dünyada yaşanan bu tip istenmeyen kaza görüntülerini siz de basından takip etmişsinizdir. O'nun odasında veya evin başka bir yerinde konumlandırdığımız, özellikle de boyu eninden büyük olan dolap, şifonyer, kitaplık gibi mobilyalar, çocuğunuzun oyun merakına maruz kaldığında, ağır olmaları dolayısıyla oldukça tehlikeli hale gelebilir. Çocuklarımız evdeki bir dolabın çekmecesini açıp içine oturabilir veya kulplarından asılabilir. Bu durumda söz konusu mobilyanın ağırlık merkezi öne doğru kayacağından, devrilmesi an meselesidir. Kendi ağırlığına içindeki eşyaların da ağırlığı eklendiğinden, devrilme durumunda çocuğunuz için büyük tehlike yaratabilecek bu kazaları engellemenin basit yöntemleri var. 

8815298805810_1549266506605.jpg

İnternete "dolap sabitleme aparatı" yazdığınızda karşınıza gayet makul fiyat aralıklarında onlarca basit ürün çıkacağını göreceksiniz. Bu aparatların metal, deri veya plastik olması pek bir şey fark ettirmiyor. Mobilyanızın dengede durması ve daha sağlam sabitlenmesi için en az iki aparat satın almalısınız. Bu aparatları, basit vidalar, dübeller ve matkap yardımı ile kullanma talimatına uygun olarak duvara sabitlediğinizde, yeterli güvenlik önlemini almış olursunuz. Böylece hem istenmeyen kazalara karşı mükemmel bir önlem alırsınız, hem de içiniz rahat olur. 

Son olarak unutmamak gerekir ki, ülkemizin hemen her bölgesi deprem kuşağındadır. Aniden yaşanabilecek orta-büyük şiddette bir sarsıntıda, ilk olarak evin içindeki sabit olmayan mobilyaların ve eşyaların devrildiği gözlemlenmiştir. Daha da önemlisi, mutfak dolaplarındaki eşyalarınız, kitaplıklar ve raflar da yine deprem esnasında tehlike yaratabilirler. Bunlara karşı da tedbir almak amacıyla, yine yukarıda anlattığımız aparatlara benzer, kapak açılmasını engelleyici basit ürünlerinde kullanılmasında büyük fayda var.